Arhitektide Liit

© 2008—2019

Palverändurite Maja Vastseliinas

Autorid: Toomas Adrikorn, Margit Argus, Margit Aule, Kaiko Kerdmann, Laura Ojala
Konstruktsioonid: Projekt O2
Tellija: Vastseliina Piiskopilinnuse sihtasutus
Ehitaja: Eviko
Graafiline disain: Katri Haarde
Digilahendused: TMD
Eritellimusmööbel ja eksponaadid: Riksen
Keskaegne ahi: Oldschool ahjud
Hoone netopind: 421,2 m²
Projekt: 2016
Ehitus: 2017–2018

Palverännumaja Vastseliina elamuskeskuses

Võrumaal Vastseliinas on Piusa jõgi ja Meeksi oja vorminud sügavad ürgorud, mille nõlvadest üles minnes leiab rändaja eest 14. sajandist pärineva linnuse varemed, kõrtsihoone ja Palverännumaja.
Ühel 1353. aasta augustiööl sündis Vastseliinas ime. Linnuse kabelis, kust kostis kaunist muusikat ja säras imelist valgust, olid ebamaised valgesse rüütatud inimkujud võtnud altari põhjaseinalt sinna kinnitatud risti ja asetanud selle altari keskele, kus see seisis ilma ühegi toeta. Vastseliina valgest ristist sai reliikvia ja paavst Innocentius VI kuulutas sealse Püha Risti kabeli külastajatele välja patukaristuse kustutuse. Nii kujunes Vastseliinast populaarne palverännakute sihtkoht.

Palverännak on enamasti jalgsiteekond pühasse paika, kus asub reliikvia või on kunagi toimunud ime, mis annab põhjust arvata, et Jumal on seda kohta eriliseks pidanud. Selliseid rännakuid võetakse ette ka praegu, sageli loobudes tänapäevastest mugavustest. Eesmärk ei ole sajandite jooksul palju muutunud: jõuda läbi rännaku ja päralejõudmise lähemale jumalikule, leida rahu iseendas, abi tervisehädale või hingelisele probleemile.

Muusik Stig Rästa on rääkinud, et otsis palverännul põhjendust oma raskele haigusele. Paulo Coelhost sai kirjanik pärast vaimset ärkamist 700 km pikkusel palverännakul.

Praeguseks on Vastseliina linnuse kompleks taaselustatud keskaja elamuskeskusena, mis ootab külalisi ekspositsioonidega tutvuma. Huvilised võivad käia ka ringkäigul koos linnuseemanda või isandaga või osaleda elamusprogrammides, et saada keskaja elust-olust aimu vahetu kogemuse kaudu.

Ajaloolises linnusekompleksis on ka uusi hooneid, nende seas KAOS Arhitektide loodud Palverännumaja, mis valmis mais 2018. Selles on kuus saali, mis tutvustavad kunagise palveränduri elu eri tahkusid. Miks palverännati? Mida söödi? Kus ja kuidas magati ja pesti? Millised olid kiusatused ja kuidas kahetseti pattusid?

Askeetlikult minimalistlik ja samas poeetiline Palverännumaja astub arhitektuursesse dialoogi keskaegse linnusega, pakkudes keskaegse kogemuse ja endasse vaatamise võimaluse kõrval ka esteetilist elamust.