Arhitektide Liit

© 2008—2019

Tallinna fototaust

Location: Tallinn, Harjumägi
Year: 2018 (competition) 2019 (completed)
Type: Installation
Status: Under construction
Team: Joel Kopli, Koit Ojaliiv, Juhan Rohtla, Johannes Madis Aasmäe, Liis Juuse

Pildistamistausta loomisel on arvestatud, et lahendus oleks olemasoleva keskkonna suhtes diskreetne ning ei rikkuks looduskeskkonda ega vaateid. Samuti on peetud oluliseks, et lahendus oleks innovaatiline, nn. e-riigi pealinnale kohane ning ajas muudetav.

Seetõttu on loodud installatsioon, mis koosneb funktsionaalsest ruumilisest elemendist (pingist) ja liitreaalsuse (augmented reality) abil lisatavast virtuaalsest logost. Liitreaalsus on virtuaalse ja reaalse keskkonna kombinatsioon, mille puhul genereeritakse arvuti või nutiseadmega reaalajas päriskeskkonna peale virtuaalsed objektid.

Harjumäe nõlva ülaservale on paigutatud pikk lainetava motiiviga pink mis järgib olemasoleva platsi serva kontuuri. Lisaks on võimalik Snapchatiga pilti tehes lisada telefoni ekraanile antud asukohas Vana-Toomase liikuv kujutis. Juhul kui teha pilti telefoni esikaameraga siis saab Snapchat filtriga lisada endale Vana-Toomase vuntsid ja kaabu koos Tallinna logoga.

Fototausta pink koosneb 171 erikujulisest pööratud ja väänatud teraslehest, mis on igaüks parameetriliselt kontrollitud. Nende vahele on ühtlaste vahedega paigutatud süvistatud LED valgustid. Pink on mudeldatud Grasshopperi abil, põhilisteks parameetriteks olid teraslehtede samm, paksus, laius, pingi kuju määravad juhtjooned ja maapinnamudel. Neid parameetreid muutes oli võimalik mudeldada pingi üldkuju muretsemata iga üksiku teraslehe täpse kuju pärast. Parameetriline mudeldamine aitas vähendada töömahtu ja vigade tõenäosust mitmeid kordi võrreldes traditsioonilise joonestamisega.

3D mudel