Arhitektide Liit

© 2008—2021

Kohaloome

Paide keskväljak oli (taas)avatud inimestele 15.07–12.08.2017, 30.06–20.08.2018, 29.06–20.08.2019

Arhitektuur Elo Kiivet
Kaasa töötasid 2019 (lava/telling) Kalle Komissarov, Kadri Kallaste
Eestvedaja Maiko Kesküla
Meeskond Tiit Kanne, Kaspar Tammist, Indrek Kuuse, Alver Tõlgu, Kristjan Kirspuu, Jaan Kirsipuu, Ülle Müller, Kersti Viilup
Tellija Arvamusfestival (2017–2018), Paide Linnavalitsus (2019)

Paide keskväljakut on kolm suve katsetatud inimestele tagasi antud avaliku ruumina, ühise elutoana väliruumis, mis soodustaks kogukondlikku ühistegevust. 2017. aastal kujundati arvamusfestivali eestvedamisel esimest korda keskväljakule üheks kuuks kogukonna toel rajatud inimsõbralik jalakäijaruum. Muidu tühjal asfaltplatsil tekkis avatud linnaruum kõigile olemiseks ja tegutsemiseks. Ruumieksperimendi eesmärk oli näidata, et lihtsate ja säästvate lahendustega on elanikel endil võimalik muuta linnaruum oluliselt paremaks – ajutine projekt põhines vabatahtlikul tööl ja talgutel. Nii on see omamoodi ruumihariduslik projekt kogukonna võimestamiseks, järele proovimiseks, milline võiks olla üks inimmõõtmeline keskväljak.

Ruumieksperimendi ajal muudeti ümber senine ringteena kasutatav ruum, nii et liiklus ja parkimine sai kõik jätkuda, lihtsalt veidi teisel kujul. Kontseptsioon põhineb elutoal, kus on erinevaid suhtlemis-, tegutsemis- ja olemispesad. Mööbli vahel olid murusaared, ala eraldasid autoliiklusest tõkistena lillekastid. Väljaku ühes servas oli suurem spordiala liivaväljakul rannavolle ja petankiplatsi ning pinksilaudadega.

2018. aastal pikenes eksperiment kahekuuliseks ning lisandus välikontor-suveraamatukogu ja lava (taaskasutusse võetud EKA arhitektuuriteaduskonna tudengite ehitatud eelmise arvamusfestivali lavad). 2019. aastal kasvanud eelarve toel ehitati vastupidavam mööbel ja suurem lava, mis peab vastu pidama veel mõned aastad, kuni keskväljak saab püsivalt uue näo ja sisu.