Arhitektide Liit

© 2008—2021

Johan Tali sai oma arhitektuurialase magistrikraadi 2012 aastal Viini Rakenduskunsti Ülikoolist Hani Rashidi meistriklassist, olles ennem õppinud Eesti Kunstiakadeemia Arhitektuuri ja Linnaplaneerimise erialal. Alates 2016 aastast on ta Eesti Kunstiakadeemia Arhitektuuri ja Linnaplaneerimise osakonna doktorant, tema uurimisteema keskendub arhitektuurinäituste formaadile ja uurib, kuidas hoomamatult suuri keskkondasid ja neis toimuvaid protsesse näituseruumis esitleda avaliku ruumina.

Tema erialane arhitektikarjäär sai alguse Viinist, kus ta töötas arhitektina büroodes Soma Architecture (aastatel 2010 – 2012) ning hiljem büroos Wolfgang Tschapeller ZT GmbH (aastatel 2012-2013). Aastal 2014 kolis Tali Berliini, et asuda tööle installatsiooniarhitektina koostöös arhitekt-kunstniku Tomas Saraceno stuudioga ning hiljem 2015 aastal disainerina Mercedes-Benzi jaoks büroos Graft Architects. Samal ajal alustas ta koostöös Karli Luigega ning edukate arhitektuurikonkursside (Saue Vallamaja ideekonkurss ja Kalevi Staadioni rekonstrueerimise konkurss) põhjalt panid nad aluse arhitektuuribüroole Molumba. Arhitektuuribüroo fookuses on jätkuvalt avalikud projektid, millele tihtipeale eelneb avalik arhitektuurikonkurss. Molumba on alates aastast 2017 võitnud auhinna ligi 30 arhitektuurikonkursil (sh 10 konkursivõitu, mis on hetkel projekteerimises või ehituses.

Lisaks arhitektitööle on Tali esindanud Eestit rahvusvahelistel näitustel. Aastal 2014 kureeris ta (koos Johanna Jõekalda ja Siim Tuksamiga) Eesti ekspositsiooni 14. Veneetsia rahvusvahelisel arhitektuuribiennaalil pealkrijaga „VABA RUUM“, mis rääkis digiühiskonna avalikust ruumist. Sama aasta lõpul asutas ta koos oma Läti ja Leedu kolleegidega liikumise, mis seadis eesmärgiks kolme baltiriigi koostöö tihendamise. Rohujuuretasandilt arenema hakanud võrgustik koondus balti ühisnimetaja alla ning üheskoos võideti 2016 aastal toimunud 15. Veneetsia Rahvusvahelise Arhitektuuribiennaali nii Eesti, Läti kui ka Leedu kohalikud kuraatorvõistlused ja esineti Veneetsias palju kõneainet tekitanud ja tunnustust pälvinud ühisprojektiga „Balti Paviljon“. Balti Paviljoni näituseprojekti edu on olnud aluseks Tallinnas toimunud jätkunäitusele pealkirjaga „Operatiivarhiiv“ (9-20 märts 2017) kui ka 2018 kevadel Londonis AA koolis ja RIBA peahoones toimuvale „Baltic Material Assemblies“ paralleelnäitusele.

Tali tihe kirjutaja arhitkektuurimeedias ja pidanud loenguid oma loomingust ja sellega ristuvatest kaasaegse arhitektuuri probleemidest Helsinkis (Aalto Ülikoolis), Londonis, Barcelonas, Bangkokis, Riias, Vilniuses, Veneetsias ja Tallinnas. Ta on juhendanud Eesti Kunstiakadeemias Urbanistika ja Arhitektuuri ja linnaplaneerimise stuudioprojekte.

Tali kuulub Eesti Kunstiakadeemia Arhitektuuri ja Linnaplaneerimise osakonna Tallinnale keskenduva uurimisprojekti LÕPETAMATA LINN koosseisu teaduri ja projektijuhina.

Alates aastast 2017 on Johan Tali ajakirja MAJA kolleegiumi liige.

Ta on Eesti Kunstiakadeemia Arhitektuuri osakonna rahvusvahelise Avatud Loengute loengusarja kaaskuraator (koos Sille Pihlakuga).